Hırsızlar bu valizlere yaklaşamayacak

Akşam Gazetesi 28 Nisan 2017

SÜLEYMAN ŞEN-HABER MERKEZİ
Dünyada her yıl havalimanlarında veya diğer ulaşım sistemleri içerisinde 150 milyon valiz kayboluyor. Sadece havalimanlarında 2016 yılında 25 milyon valiz kayboldu. İşi gereğini sık seyahat eden ve bu seyahatlerinde valizleri kaybolan, valizinin içerisinde İsviçre yapımı Rolex saati ve çocuğunun çok istediği oyun çalınan girişimci Volkan Yılmazer, soruna çözüm olabilecek valizlerin bulunmasını sağlayacak bir sistem geliştirdi. Uluslar arası bir güvenlik sistemiyle entegre olan akıllı kılıf Mybag sayesinde sahipleri valizlerinin nerede olduğunu bulabilecek.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR
Mybag kılıfı valize giydirildikten sonra kılıfın üzerindeki kod numarası www.mybag.com.tr adresine girilip “Aktivasyon” bölümüne yolcu kişisel bilgilerini giriyor. Valizinizin kaybolması halinde bulan kişiler, kılıfın üzerindeki kod numarasını 0850 3048119’a dünyanın her yerinden ücretsiz SMS atarak veya web adresine bu kod numarasını sorgulayarak valizi bulduklarını bildiriyor. Valizi bulan kişinin iletişim bilgileri anında valiz sahibine SMS olarak ve eposta olarak gönderiliyor. Valiz sahibi bu sistem sayesinde hemen valizini bulan kişiyle iletişime geçebiliyor. Hırsızlığa karşı geliştirilen bir diğer güvenlik tedbiri ise Mybag kılıfına yapıştırılan sarı güvenlik bandı. Bant bir kez açıldıktan sonra etikette yazılar beliriyor. Bu da valizin sahibinin bilgisi dışında açıldığını ikaz ediyor.

VALİZİ BULANA 100 TL DEĞERİNDE HEDİYE
İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği mezunu olan Volkan Yılmazer, 2017 yılında hizmete giren Mybag sistemini dün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uygulamalı olarak gazetecilere tanıttı. Hizmete yurtdışında da, özellikle ABD ile Rusya'dan ilgi olduğunu belirten Yılmazer, ” Bu hizmetin bedeli 59 lira ve 3 yıl koruma sağlıyor. Valizi bulana 100 lira değerindeki ürünümüzü de hediye ediyoruz. Sistemimiz valiz hırsızlarına karşı caydırıcılık da sağlıyor.” dedi.